021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک چیست؟

سمعک چیست ؟

سمعک یک اورتز شنوایی میباشد که برای افرادی که مشکل شنوایی دارند اسفاده میشود. در این بخش به بررسی انواع سمعک خواهیم پرداخت.

بعضی از افراد به اشتباه تقویت کننده های صدا و یا بلندگو ها را که بیشتر در ماهواره ها و لوازم پزشکی های موجود در خیابان جمهوری  هستند را به عنوان سمعک میشناسند.

اما کاملا در اشتباه هستند. این وسایل که به عنوان سمعک به شما فروخته می شود نه تنها باعث بهبود شنوایی شما نمی شوند بله در 100 درصد موارد باعث از بین رفتن شنوایی  شما می شوند.

دقت داشته باشید تقویت کننده ها هیچ تفاوت ظاهری با سمعک ها ندارند.

تاریخچه سمعک

در طول تاریخ و با مطالعه آن دانشمندان به این نتیجه رسیدن معمولا انسان ها وقتی با مشکل شنوایی رو به رو میشدن از یک ابزاری برای بلندتر کردن صدا استفاده میکردند.

از این ابزار ها می شود از شاخ حیوانات و یا اثر دست خود انسان نام برد

که با پیشرفته شدن زندگی انسان ها بلندگو ها طبیعی هم پیشرفت زیادی داشته تا وقتی که جهان با به وجود آمدن سمعک ها با قابلیت و فناوری های حتی ضیعف متحول شد.

امروزه سمعک ها با توجه به نیاز های افراد و شیوه زندگی و افت شنوایی  و ویژگی های فیزیکی افراد ساخته و پردازش می شوند و خوشبختانه باعث راحتی و همچنین شنوایی کاملا طبیعی را در افراد کم شنوا فراهم میکنند.

و در تمام دنیا توسط متخصص شنوایی سنجی تجویز وتنظیم می شوند.

میزان اسفتاده شما از سمعک به کیقیت سمعک بستگی دارد و امروزه خوشبختانه بجز سمعک برای افراد با شنوایی بسیار کم دستگاه های کاشت حلزون شنوایی نیز ساخته شده اند.

موارد استفاده از انواع سمعک چیست؟

معمولا سمعک برای انواع مختلفی از کم شنوایی های انتقالی و حسی-عصبی استفاده می شود و معمولا توسط متحصص شنوایی سنجی استفاده از سمعک توصیه می شود .

و معمولا بر اساس ماهیت افت شنوایی و میزان آسیب شنوایی تحت درمان قرار میگیرد.

نکته

سمعک ها معمولا قادر به درمان حس سنوایی نیستند بلکه باعث بهبود کم شنوایی می شوند.

سمعک براي برطرف کردن یا کاهش مشکلات مربوط به افراد دچار آسیب شنوایی طراحی شده است تا بدین وسیله کیفیت زندگی آنها بهبود یابد.

براي درك بهتر اینکه سمعک باید چکار کند و چه کاري را نکند، ما به اختصار مسایل و مشکلات را که به دنبال افت شنوایی رخ می دهد مرور میکنیم :

کاهش در قابلیت شنیداري

 

کاهش در محدوده ي پویایی

 

کاهش در وضوح فرکانسی

 

کاهش وضوح زمانی

چه کسانی نیاز به سمعک دارند؟

بهترین راه ارزیابی که به شما نشان دهد آیا نیاز به استفاده از سمعک دارید انجام تست شنوایی سنجی می باشد .

ولی خب ما با برای شما یک پرشسنامه قرار داده ایم که شما میتوانید با پاسخ به این سوالات متوجه بشوید که آیا نیاز به سمعک دارید یا خیر؟

 1. بعضی مواقع در هنگام مکالمه با تلفن خوب نمی شنوم؟
 2. بعضی مواقع در محیط های شلوغ در شنیدن به مشکل می خورم؟
 3. اغلب از افراد می خواهم حرفهایشان را تکرار کنند؟
 4. برای اینکه راحت بشنوم صدای تلویزون را بیش از حد زیاد می کنم؟
 5. زمان زیادی را در محیط های پر سر و صدا سپری می کنم؟
 6. در گوشم احساس صدای سوت می کنم؟
 7. بعضی مواقع فکر می کنم صدا حالت گرفتگی دارد؟
 8. بعضی مواقع در فهم صحبت کودکان و صداهای خانم ها مشکل دارم؟
 9. در فهم گفتار زمانیکه گوینده در روبرویم نباشد به مشکل می خورم؟
 10. بعضی مواقع، از محیط های اجتماعی به دلیل خجالت اجتناب می کنم؟

نتیحه

اگر در یک یا دو مورد از موارد فوق جواب شما مثبت است حتما باید تست شنوایی سنجی دقیق انجام دهید.

اما اگر شما در سه مورد یا بیشتر از موارد فوق جواب مثبت داشتید باید برای خرید سمعک با متخصص شنوایی سنجی مشورت کنید.

اجزای سمعک

سمعک یک سیستم کوچک جهت استفاده ي عام می باشد. اجزاي اصلی آن به قرار زیر است

سمعک بر اساس شکل قرار گیری

 1. یک یا دو میکروفن براي تبدیل صدا به سیگنال الکتریکی
 2. یک تقویت کننده براي افزایش قدرت سیگنال الکتریکی؛ طی فرایندي تعادل صوتی را تغییر می دهد و معمولاْ بر روي صداهاي ضعیف و فرکانس بالا تاکید بیشتري می کند تا بر روي صداهاي بلند و فرکانس پایین
 3. یک بلندگوي کوچک، که رسیورنامیده می شود، براي برگرداندن الکتریسیته به صدا
 4. وسیله اي براي هدایت صداي تقویت شده به مجراي گوش
 5. باتري براي فراهم آوردن توان مورد نیاز تقویت کننده

انواع سمعک

سمعک ها  بر اساس شکل، تکنولوژی، برند سمعک به انواع مختلفی طبقه بندی شده اند.

انواع سمعک ها بر اساس شکل قرار گیری

 1. B) سمعک های open : این سمعک ها در پشت لاله گوش قرار میگیرند و با یک تیوب خیلی نازک داخل مجرای گوش قرار میگیرند. معمولا برای افت های شنوایی خاص توجیز می شود و اندازه ی کوچکتری دارد.
 1. C) سمعک های Ric : یک سمعک بسیار کوچک در پشت گوش شما که رسیور و بلندگوی سمعک توسط یک سیم نازک در داخل مجرای گوش شما قرار میگیرد.

انواع سمعک های پشت گوشی (BTE)

معمولا سمعک های پشت گوشی در پشت گوش قرار میگیرند که انواع مختلفی وجود دارد.

انواع سمعک های پشت گوشی

 

سمعک پشت گوشی معمولی (BTE)

 

معمولا این سمعک ها در پشت گوش قرار گرفته و توسط یک تیوب و قالب مناسب تجویز میشوند و برای انواع افت های شنوایی دارای رده های مختلفی هستند.

 

انواع سمعک پشت گوشی معمولی

 

Bte s  : معمولا برای کاهش شنوایی ملایم استفاده می شود و انداره کوچکتری دارد

 

Bte m: معمولا برای کاهش شنوایی متوسط تجویز می شود

 

Bte p :معمولا برای کاهش شنوایی شدید  تجویز میگردد

 

Bte sp :معمولا برای کاهش شنوایی عمیق تجویز میگردد و بزرگترین اندازه سمعک های پشت گوشی و قدرت زیادی برای افزایش بلندی صدا را دارد .

سمعک های داخل گوشی

iic: سمعک غیر قابل مشاهده در کانال ( سمعک نامریی )

کوچکترین سمعک سقارشی در دنیا میباشد. این سمعک کاملا داخل کانال گوش قرار میگیرد پس بنابراین تقریبا نامریی هستند. این سمعک راه حل بسیار مناسب برای افرادی است که یک سمعک بسیار کوچک و با کم شنوایی کم و متوسط دارند میباشد.

Cic    سمعک کاملا داخل گوشی

Cic  یک سبک از سمعک های داخل گوشی میباشد که کاملا سفارشی ساخته میشود و گزینه هایی مانند کنترل صدا و همچنین تغییر برنامه نیز در این سمعک ها  تعبیه شده است و همچنین برای افراد با کم شنوایی ملایم و متوسط تا شدید به کار میرود.

ITE یا سمعک درون گوشی

ITE یک نوع سمعک داخل گوشی با اندازه بزرگتر میباشد که برای افت های شنوایی شدید تا عمیق استفاده میشود.

سمعک نامریی

ITC یا سمعک داخل کانال

ITC یک سمعک داخل گوشی است و تمام قابلیت های سمعک های cic را دارند و گزینه مانند میکروفن جهت دار برای شفافیت و وضوح صدا دارند تنها تفاوت با سمعک های cic اندازه ی کمی بزرگتر نسبت به سمعک های cic دارد.بر اساس شکل قرار گیری

سمعک استخوانی

این نوع سمعک ها بر خلاف بقیه سمعک ها صدا را به صورت  لرزشی به گوش انتقال میدهند انواع سمعک های استخوانی را در زیر میتوانید مشاهده کنید.

سمعک تل باند

سمعک عینکی

سمعک های جیبی

جز اولین سمعک های الکترونیکی قابل حمل بودند که اولین بار توسط آقای هاروی اختراع شد.

این سمعک ها شامل یک مدار و یک قالب گوش هستند که این مدار داخل یک جعبه قرار دارد و توسط سیم به قالبی که در گوش میباشد وصل می شود.

در ابتدا بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته بود ولی خب مشکلات بسیار زیادی به همراه داشت و خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی این سمعک ها کاملا از رده خارج شده اند.

مقایسه انواع سمعک

         
جیبیعینکیRICBTEITEITCCICIICعوامل
        *      *     *       *    **   ***   **   سهولت در گذاشتن و برداشتن
      ***    ***    **   ****     **     **     **   **   سهولت کار با سمعک
      **      *    **    ***  ****   نامریی
    *****    ***   ***   ****    **    **       *     *   دوام و پایداری سمعک
     ***   **      *      *     *      *    **   هزینه سمعک
       *   ***    ***      *     *     **     *   سازگار با تلفن

تعداد ستاره ها نشان دهنده بیشتر شدن و افزایش عامل ذکر شده میباشد.مقایسه انواع سمعک

تکنولوژی انواع سمعک ها

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به دسته سمعک های  آنالوگ ، سمعک دیجیتال ، سمعک هوشمند ، سمعک های فرا هوشمند تقسیم بندی میشوند. شما برای اطلاعات بیشتر از انواع سمعک های بر اساس تکنولوژی در قسمت صفحه اصلی میتوانید این مطالب را مشاهده کنید.بر اساس شکل قرار گیری

برند های سمعک 

در ایران بالای 13 شرکت سمعک از نمایندگی های مختلف و بالای 20 برند جهانی موجود میباشد که هر کدام از این برند ها مزیت و معایبی دارند که ما سعی کرده ایم به صورت خلاصه در این مقاله برای شما بهترین برند های سمعک را برای خرید سمعک معرفی کنیم.

برند ویدکس دانمارک

سمعک ویدکس این برند سمعک دارای خدمات عالی و بسیار سریع میباشد شاید بتوان این برند به قدر کافی از لجاظ کیفیت عالی میباشد  ولی تکنولوژی عالی سمعک و همچنین به روترین تکنولوژِی سمعک را دارند و شما حتی با قیمت کمتر میتوانید یک سمعک با کیفیت از این برند خریداری کنید.

همچنین سمعک جدید evoke  سمعک ویدکس یکی از بهترین سمعک های حال حاضر دنیا با تکنولوژی فوق العاده که میتوانید اطلاعات لازم در این زمینه را در بخش جدیدترین و نوین ترین سمعک های حال حاضر دنیا مشاهده کنید.  با این سمعک شما دیگر نیا به باتری نخواهید بود. یک پیشرفت فوق العادع در زمینه سمعک میباشد و همچنین این سمعک دارای حافظه یادگیری فوق العاده و بینظیر میباشد.

برند یونیترون کانادا

سمعک یونیترن کانادا دارای انواع سمعک در تمامی مدل های سمعک میباشد و کیفیت صدای خوبی دارد و تمامی رده های قیمتی این برند سمعک با قیمت مناسب موجود دارد و نگران قیمت سمعک با این برند نباشید.

 سمعک اتیکن دانمارک

در تمامی رده ها و مدل های سمعک انواع مختلف سمعک های خوب و با کیفیتی دارد و یکی از بزرگترین برند های تولید کننده سمعک میباشند. در سال2019 اتیکن توانست سمعک ارائه کند که به اینترنت وصل میشود که کاملا این سمعک فوق پیشرفته میشود. سمعک opn بسیار از لحاظ تکنولوژی بی نظیر میباشد و برای افرادی که مشکل مالی ندارند و به فکر استفاده از تکنولوژی هستند این سمعک به شدت توصیه میشود. شما میتوانید اطلاعات لازم در مورد سمعک های اتیکن در قسمت جدیدترین و نوین ترین سمعک های روز دنیا را مشاهده کنید.

برند زیمنس آلمان(سیگنیا)

سمعک زیمنس یک سمعک کاملا آلمانی میباشد و با هدف اطمینان از کیفیت محصولات و دارای خدمات عالی و پشتیبانی بسیار خوب میباشد و انواع سمعک های نامریی و پشت گوشی با تکنولوژِی ها مختلف در رنج قیمت مختلف موجود دارند.

اگر شما به دنبال بهترین تکنولوژی هستید و قیمت سمعک مهم نیست ما توصیه میکنیم از این برند سمعک  را خریداری کنید همچنین شما میتوانید جدیدترین و نوین ترین سمعک های حال حاضر زیمنس آلمان را در نوین سمعک مشاهده کنید.

فوناک سوییس

سمعک فوناک سوییس از لحاظ کیفیت واقعا فوق العاده و همچنین صدای خوب سمعک و سمعک های مدل سوپر پاور فوق العاده قوی با مدار های فیدبک گیری بسیار بالا برای جلوگیری از صوت سمعک میباشد و رده های قیمت مختلف میتوانید از این برند خریداری کنید.

Phonak بزرگترین تولید کننده سمعک در جهان است. سمعک فوناک  برای ارائه سمعک های با کیفیت بالا مشهور هستند و همچنین به عنوان یک تولید کننده سمعک با نام تجاری برتر دیده می شود. آنها اخیرا یک پلت فرم شنوایی جدیدی به نام Marvel معرفی کرده اند که این سمعک نوین ترین سمعک فوناک معرفی شده است و کاملا سمعک هوشنمد و قابل شارژی میباشد که شما می توانید اطلاعات لازم در مورد این سمعک را در بخش نوین ترین سمعک های جهان مشاهده کنید.

سمک های برنافن سوییس

در رده های پایه دارای انواع سمعک های با کیفیت و خوب میباشد. و ساختار این شرکت در داخل برند سمعک اتیکن میباشد و جدیدترین سمعک این برند zerna میباشد که شما میتوانید در جدیدترین ها و نوین ترین سمعک های حال حاضر دنیا در نوین سمعک مشاهده کنید.

عادت پذیری سمعک

در بیشتر مواقغ کاربران نمیتوانند از تمام قابیلت های سمعک در همان لحظه اول استفاده کنند و نیاز به زمان دارند تا شنوایی با سمعک را عادت کنند و شامل پروسه زیر میباشد.

 

تنظیم نهایی و دقیق سمعک

سازگاری با صدای سمعک

تنظیم اولیه سمعک در مرکز

برای افرادی که از سمعک استفاده میکنند تجربه ی شنیدن بعد از مدت ها امکان دارد غیر معمول باشد و نیازمند عادت پذیری مغز به صدای سمعک هستند و شما با یک دوره ی سی روزه کاملا به صدای سمعک خود عادت میکنید.

 

 

[تعداد: 64   میانگین: 4.9/5]
Call Now Button